Головна / Огляд ЗМІ / Найбільший єврейський цвинтар України знаходиться у Підгайцях на Тернопільщині

Найбільший єврейський цвинтар України знаходиться у Підгайцях на Тернопільщині

79008Сьогодні єврейський народ святкує Пасху (Песах). Це найдавніше з єврейських свят. Воно пов’язане з важливою подій в єврейській історії – з Виходом із єгипетського рабства. Песах – це свято весни – символізує пробудження природи, оновлення світу і звільнення людини. Це свято отримання свободи і гідності.

За 70 кілометрів від Тернополя, у містечку Підгайці, від колись чисельної єврейської громади сьогодні залишилась зруйнована синагога та найбільший в Україні єврейський цвинтар. Історія у камені: єврейські святині на українській землі…
Колись Підгайці були одним із найбільш «єврейських» міст Галичини. І жили тут євреї щонайменше 5 століть. На початку ХХ єврейська громада міста складала майже 53%. У Підгайцях євреї торгували, тримали шинки, бровар та винниці-гуральні. Але час та історія жорстокі. Особливо населення міста постраждало під час Другої світової війни. Гетто. Табори смерті. І кількатисячна громада майже перестала існувати.
Сьогодні історія підгаєцьких євреїв залишилась на папері та в пам’яті. Про колись численну єврейську громаду у Підгайцях нагадують хіба що синагога та кіркут – єврейське кладовище, яке місцеві мешканці називають «окописко». Побачивши їх, розумієш, сьогодні євреїв у Підгайцях немає.

Підгаєцький кіркут, схоже на своїх мешканців, має роки життя. Найдавніше поховання датоване 1420 роком. А остання могила з’явилась тут у 1952. Це одне з найдавніших єврейських поховань на території України, що найбільше збереглося. Сьогодні тут у досить непоганому стані більше 1000 надгробків, але переважна їх більшість все ж таки знищена. На перший погляд ці хаотично похилені кам’яні брили лякають. Але кілька хвилин – і розумієш – старі єврейські цвинтарі – одні з найцікавіших та маловідомих пам’яток історії не лише Галичини. Релігія забороняє євреям зображувати людей. Тож у давнину «портрет» покійного, його звички, професію, родовід, характер «зашифровували» різними символічними зображеннями.
Ще більш сумно, ніж кіркут, виглядає інше свідоцтво присутності євреїв у місті – синагога. Це велика споруда, яка мала оборонне значення. Розмірами і товщиною стін вона нагадує фортецю. Побудована на початку XVII століття. Сьогодні у Підгайцях навряд чи є будівля старша за синагогу. За довгі роки свого існування споруда таки зазнала змін. Храм потребує людей. Немає громади, рушаться та зникають синагоги.
Сьогодні у колись єврейських галицьких містечках про цей народ залишились лише кам’яні згадки. Синагогу та кіркут у Підгайцях українська держава назвала історичними пам’ятками міжнародного значення. Створені іншим народом вони стали надбанням української культури. Зараз для їх збереження потрібно лише дві речі: бажання та гроші.

Настоятель чи не найстарішої церкви у Підгайцях храму Преображення Господнього отець Іван має на цю проблему свій погляд. Розмірковуючи про відновлення єврейських святинь, український священик говорить про об’єднання зусиль громади та влади.

- Як не священик, а як громадянин держави, я скажу, що найперше про духовні пам’ятки і не тільки має дбати наша держава. Наша держава, наша влада, яка є для того, щоб берегти цю цінність, яка вже існує, для майбутніх поколінь. А щодо того, що ви побачили у Підгайцях – римокатолицький костел та єврейська синагога, то я вважаю, що напевно, щоби ці святині відновлювали громади цих конфесій. Я думаю, якби всі конфесії, які присутні у нашому районі, допомогли коштами, то цього було би замало, щоб відновити ту чи іншу святиню, – говорить настоятель храму Преображення Господнього отець Іван.

Зараз євреїв у Підгайцях нема, і нема кому піклуватися про цвинтар та синагогу. Але таки ми побачили докази того, що хтось тут небайдужий. Металева решітка не дозволяє зайти всередину храму. А там вичищено та підметено. А ще – новий паркан навколо кіркута та відновлена могила головного равина Підгайців Аарона Беньяміна Сольника, який помер у 1620 році.
У християн та євреїв відмінне трактування могил. Християнське кладовище, яке не використовується протягом тривалого часу, може бути ліквідованим. Згідно з принципами юдаїзму кожен надгробок і цілий цвинтар є недоторканними, до того часу, допоки відомо про його місце знаходження. Тепер про Підгаєцький кіркут знаєте і ви.

Джерело: ТВ4

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top