Головна / Суспільство / Чому Тернополю – місту фестивалів заборонили фестивалити?

Чому Тернополю – місту фестивалів заборонили фестивалити?

1065_jpgfestКілька років Тернопіль важко працював над тим, щоб повернути собі славу міста фестивалів. І ось коли врешті відновив імідж, Кабінет Міністрів одним помахом пера перекреслив eсі надбання тернопільської громади. А як інакше можна назвати те, що вищі державні органи заборонили Тернополю проводити заходи, якими, зрештою, він живе, популяризує культуру й традиції і розвиває інфраструктуру?
На святкування – ні копійки
Не секрет, що Тернопільщина не має жодних промислових потужностей, тому основний акцент в області зроблено на сільське господарство та туризм. До останнього влада доклала чимало зусиль. У результаті «файне місто» полюбилося туристам за феєричні водно=спортивні видовища, забавні дефіляди, святкування з льодовими скульптурами тощо. 1 березня 2014 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову про економію коштів у державі. Мовляв, у важкий для країни час – це вимушений крок. Попри те, що органи місцевого самоврядування не мають прямої фінансової залежності від державного бюджету, місто не могло проігнорувати вказівку «зверху». Відтак 26 березня аналогічне рішення прийняв виконавчий комітет міської ради. Одним із пунктів, передбачених документом, є заборона проведення у місті святкових заходів, а також заборона закордонних відряджень за кошти бюджету. Чи скасують у Тернополі всі фестивалі і чи стануть тернопільські чиновники невиїзними, з’ясовувала «Номер один».
Для початку варто зазначити, що лише цього року Тернопіль систематизував та розробив графік проведення фестивалів у місті. До цього жоден із заходів не мав конкретно встановлених дат, і це аж ніяк не сприяло розвитку туризму. Якщо туристичні фірми і хотіли б прорекламувати якесь свято й організувати туристичні групи, не змогли б цього зробити через відсутність дати. Нещодавно управління стратегічного розвитку видало презентаційну брошуру, в якій визначено десяток найцікавіших фестивалів Тернополя. Начальник управління Юрій Дейнека наголошує, що всі святкування з цього переліку відбудуться, однак формат та розмах їх зміниться. Решта урочистостей під знаком питання.
- Це не означає, що у місті не будуть проводитися святкові заходи. Просто вони пройдуть з меншим розмахом, а бюджет святкувань суттєво скоротиться. Наприклад, наступного місяця у нас відбуватиметься фестиваль духовної пісні «Я там, де благословення». Це масштабний захід, який в 2012 році увійшов у сотню кращих в Україні. Торік фестиваль відвідало 330 іноземних гостей. Враховуючи, що постанова Кабміну забороняє використовувати кошти на проживання та харчування іноземних делегацій, у цьому році на фестиваль запрошені лише українські колективи. Витрат на проживання та харчування міська рада не буде компенсовувати, а сам фестиваль триватиме лише один день замість трьох. Тобто це буде так званий гала-концерт, – каже Юрій Дейнека.
Офіційно мерія наразі не відмінила жодного святкового заходу. Сподівається, що всі вони відбудуться. Винятком стало лише проведення Дня зими, однак свято відмінили не через програму економії коштів, а через політичну ситуацію в країні та несприятливі погодні умови. Снігу в лютому не було, тому організовувати захід було недоцільно. Втім хокейний турнір на тернопільському озері пройшов вдало.
День міста буде, але яким?
- Книжковий фестиваль «Джура-фест», однозначно, відбудеться, – каже Юрій Дейнека. – Західноукраїнська туристична виставка – аналогічно, але без участі іноземних делегацій. Тобто ми їх запросимо, але попередимо, що міська рада не зможе взяти на себе жодних витрат по перебуванню у Тернополі. «Цвіт вишиванки» відбудеться, адже це виключно український фестиваль. «Дні моди» у Тернополі також заплановані. Студентський фестиваль «Studfest» традиційно відбувався силами місцевих вищих навчальних закладів, тому особливих змін не мало би бути. Проведення «Галицької дефіляди» заплановано на 7-8 червня. На даний момент вона не скасована, але все залежатиме від позиції рестораторів, адже захід відбувається під їхнім головуванням. Міжнародний фестиваль культур «Global Village» відбувався силами студентів, у тому числі іноземних, та міжнародних організацій. На 12-13 липня заплановано рок-фестиваль «Файне місто». Чемпіонат з водно-моторного спорту та чемпіонат з футболу серед команд українських діаспор скасовувати у міській раді не збираються. А ось День міста, швидше за все, змінить формат. На скасування «Тернопільських театральних вечорів» театр, думаю, не піде. Міжнародний фестиваль-конкурс пісенного мистецтва «Кришталевий жайвір» відбудеться 1-3 жовтня, але запрошення іноземних гостей під питанням. Можливо, він пройде у форматі українського пісенного конкурсу. Міжнародний джазовий фестиваль «Jazz Bez» проходить без фінансової підтримки Тернопільської міської ради. Місто може сприяти в організаційних аспектах та рекламній підтримці.
Постанова Кабінету Міністрів не забороняє держслужбовцям їздити у відрядження за кордон, однак відтепер робити це вони зможуть лише за власні кошти або приймаючої сторони.
- Наприклад, участь у конференції «Україна-Польща: проблеми та перспективи закордонного співробітництва» (м. Перемишель) ми беремо за власні кошти. Проте польська сторона оплачує проживання та частково – харчування. Не їздити на такі заходи і не вчитися – також не вихід, – каже Юрій Дейнека. – У конференції візьмуть участь усі міські голови Польщі. Можна налагодити контакти, обговорити перспективи, напрацювати пропозиції. Хоча варто зауважити, що протягом останніх двох місяців у нас співпраця з поляками дещо призупинилася. Можливо, через політичну ситуацію в країні. Нещодавно до нас приїжджала група експертів із Польщі, які пропонували свою допомогу в процесі написання грандів, фінансування тощо. Ми надали їм свої пропозиції, але відповіді немає ніякої.
За словами Юрія Дейнеки, найдорожчим для міської казни з-поміж усіх святкових заходів завжди було святкування Дня міста. Попри це значну фінансову підтримку надавали підприємці.
Бюджети на проведення культурних та спортивних заходів мають кілька управлінь міської ради: культури і мистецтв, освіти й науки, молоді та спорту і стратегічного розвитку міста.
– Наприклад, в управлінні стратегічного розвитку є дві програми: міжнародного співробітництва та туризму. На їх реалізацію у 2014 році передбачено 300 тис. грн.: 160 тис. грн. та 140 тис. грн. відповідно. Основна частина цих коштів у попередні роки витрачалася на проживання іноземних делегацій. Враховуючи, що цього року витрати на ці статті заборонені, виходить, бюджет вільний, бо на інші заходи гроші також не можна спрямовувати. Якщо така ситуація збережеться до кінця року, то, швидше за все, доведеться повернути цю суму в міську казну, – каже Юрій Дейнека.
Зоряна Гарасимів

Джерело: “Номер один”

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top