Головна / Огляд ЗМІ / Як несуть варту тернопільські козаки

Як несуть варту тернопільські козаки

kozaky8З першого дня вони на Майдані. Без шаровар та шабель, але з чистою совістю і гострим розумом. Кожного дня тернопільські козаки виходять на захист місцевої громади: на велелюдних вічах, у нічний час, під час сутичок та інших небезпек. Без зброї, без засобів захисту. Та це молодих козаків не лякає.

Козаки на сторожі по першому дзвінку

Багато років у Тернополі діє загін українського козацтва у складі міжнародної громадської організації «Українське козацтво». У мирний час молоді хлопці та дівчата (до речі, в екологічному загоні є представниця жіночої статі, яку тут називають берегинею) займаються повсякденними, але вкрай важливими справами. Попри основні завдання козацького полку, а це патріотичне виховання молоді на кращих традиціях козацтва, тут особливу увагу приділяють військовій, фізичній та духовній підготовці підростаючого покоління.

– Червоною ниткою статутних завдань екологічного полку є збереження довкілля, формування національної свідомості у підростаючого покоління та дбайливого ставлення до навколишнього середовища. Завдання козацького підрозділу – вести роботу з очистки річок, джерел, насадження лісів, парків, змушували державні органи нести контроль за дотриманням природоохоронного законодавства. Громадське формування контролює державні природоохоронні органи, – розповідає отаман окремого екологічного полку Українського козацтва Олександр Ліщенко.

Загалом у реєстрі козацького екологічного полку понад 80 людей. Організація працює мобільно. Опорою полку є оперативний загін. При необхідності його учасники збираються у телефонному режимі за лічені години. На планові акції залучаються і учасники полку, і добровольці, бажаючі долучитися до благородної спільної справи.

З перших днів утворення Майдану представники українського козацтва на передовій барикад та ліній захисту. Вони стоять на сторожі громадського порядку та безпеки мирних громадян. Частина представників тернопільського козацтва у центрі подій на столичному Майдані (до слова, перебувають в одній сотні з відомим на всю Україну Михайлом Гаврилюком, – авт.), інші контролюють ситуацію в місті. Що цікаво, представники козацького полку в Тернополі не вирізняються характерною зовнішністю. На них немає шароварів та шаблі за поясом, але хлопці готові у будь-який час захистити своїх співвітчизників, каже Олександр Ліщенко.

У бій із палками та камінням

Упродовж кількох тижнів козаки охороняли намети мітингувальників, цілодобові пункти обігріву, пункти збору речей для Майдану, несли цілодобове чергування у пік протестних акцій. Зараз екологічний полк Українського козацтва став частиною загонів народної самооборони.

- Ситуація в країні є напруженою та тривожною, – каже Олександр Ліщенко. – Тому ми організовуємось у загони народної самооборони на випадок, якщо у місто зайде «Беркут». Не наш, а кримський. Зверніть увагу, з місцевими спецпідрозділами у нас немає конфліктів. Його представники не нападають на людей. Наша міліція нас не розганяє. Але не виключено, що для того, щоб ускладнити ситуацію, сюди можуть завезти «тітушок», «Беркут» із Півдня та Сходу.

З першого дня роботи загонів народної самооборони козаки здійснюють патрулювання Тернополя. Вони організовуються у невеликі загони, які стежать за порядком на вулицях міста.

- Народна самооборона покликана допомогти правоохоронним органам стежити за громадським порядком, – продовжує Олександр Ліщенко. – Представники українського козацтва не озброєні. У нас немає ані зброї, ані спецзасобів. І невідомо, з чим до нас можуть приїхати «тітушки». Тому на сьогоднішній день ми просто виходимо на вулицю допомагати легальній міліції.

Для оборони козакам служать підручні засоби – каміння та палки. Та й їх хлопці використовують лише у випадку явної небезпеки. Носити легальну травматичну зброю представники самооборони зможуть лише після того, як завершиться процедура документального оформлення організації, але у представників козацтва її немає. Поряд з тим виникне інше питання: за які кошти її придбати?

В Україні діє приблизно 800 козацьких громадських організацій, що об`єднують в своїх лавах понад 100 тисяч українців-козаків, та, згідно з соціологічними опитуваннями, реальна кількість людей, що вважають себе козаками за родом і духом, може становити у 100 разів більше названої чисельності. Але на сьогодні козацтво в Україні є розпорошеним. Державі не вигідно, щоб це була велика, потужна громадська сила, каже отаман. Саме тому частина козаків підтримують революційні події в країні, інша – засуджує.

Чому так сталося, пояснив начальник штабу десантно-екологічного осередку при окремому Тернопільському екологічному полку Валентин Білик. За його словами, у свій час перша міжнародна організація «Українського козацтва» була створена у Тернополі. Згодом напротивагу їй подібне формування з’явилося на Сході України. Попри те, що козаки, відповідно до статуту, не мають права втручатися у політику і підтримувати будь-яку з політичних сил, козаки Сходу виступили на захист провладної партії. Хоча тернопільські козаки просять не дивитися на ситуацію однобоко. Мовляв, на Сході у людей менше свободи вибору. У них немає альтернативи, а найменша спроба спротиву може коштувати людині життя. Іншими словами: або ти в системі, або…

До слова, штаб десантно-екологічного осередку сформований з колишніх службовців ВДВ. У козацьку родину десантники влилися вже сформованим колективом. Щоправда, свою діяльність штаб зосереджує не тільки на роботі в екологічній сфері, а й на спортивній діяльності, зокрема, проведенні спартакіад, змагань, турнірів…

Юлія Міщук

Джерело: “Номер один”

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top