Головна / Арт-галерея / Унікальна колекція інструментів тернополянина

Унікальна колекція інструментів тернополянина

3aa6417f364660b9344918c3a8691d26Петро Катола – непересічний житель нашого краю, який відчуває музику серцем і душею. Він – музикант у третьому поколінні. Родинна справа надихнула його на колекціонування музичних інструментів. Петро Катола відкрив інтерактивний музей “Камертон” у селі Ішків Козівського району. Кожен відвідувач може не тільки оглянути експонати, а й зіграти на них. Тут є духові, смичкові, ударні інструменти, а також досить незвичні для нас.

На особливу увагу заслуговує колекція африканських барабанів. “Наприклад, ось це й західно-африканський етнічний барабан “джамбе” зроблений у формі кубка. Його ще називають “цілющим”. Африканські шамани вважають його чарівним барабаном, який володіє енергією, здатною змусити людей не хворіти, а танцювати. Арабська “дарбука” нагадує глечик. Його використовують під час магічних ритуалів. Через те, що звучить глухо, вважають, що він говорить мовою предків”, – розповідає пан Петро.

Загальною особливістю арабських інструментів є індивідуальний стиль, всі вони виготовлені вручну, тому їхнє звучання не повторюється. Окрім того, кожен розписаний спеціальним орнаментом і виготовлений із суцільного бруска дерева. “Вік інструментів визначити важко, адже екземпляри потрапляють до колекції по-різному. Здебільшого раритетні речі продають за безцінь навіть українські дівчата, які вийшли заміж за африканців. Інколи з’являються такі, що доводиться годинами шукати інформацію про інструмент. В африканських країнах дуже багато інструментів із шумовими ефектами. Вони імують звуки дощу, грому, падаючого каміння. Також є дзвіночки із кокосів, бамбуку, шкіряні вироби із піском, склом та іншими витребеньками”, – продовжує власник колекції.

Традиційну колекцію струнно-смичкових доповнюють турецький саз, італійська мандоліна, арабські лютні – так звані побратими популярної у нас гітари.

Гелікон бас – центровий серед сопілок, труб, саксафонів та інших духових різновидів. У селі Ішків, де діє музей, колись діяв духовий оркестр і цей музичний інструмент був гордістю колективу на початку 1900 років. А ще тут можна побачити дримбу, дзвіночки, цимбали, волинки, бубони, сучасні барабани, баян, акардиони, а також інструменти із столітньою історію. Незабаром музичний ряд поповнять контрабас та рідкісні види скрипок.

Серед назбираного є справжній раритет – терменвокс. Це прототип сучасних синтезаторів, винайдений на початку ХХ століття. Керування передавачем звуку відбувається за допомогою рухів руки.

“Збирав колекцію упродовж десяти років. Нещодавно впорядкував їх у музейну експозицію, аналогів якої у Хахідній Україні немає. Хоч і діє заклад декілька місяців, але вже має популярність, навіть гості із з-за кордону приїздили. Тут можна отримати і невеликий майстер-клас щодо гри на тому чи іншому інструменті. Під час відвідин “Камертону” всі інструменти у вільному доступі. Інструмент повинен звучати. В іншому випадку втрачається із ним зв’язок і ніяка реставрація не допоможе”, – вважає власник колекції.

Джерело: Тернопіль Вечірній

Фото Тернопіль Вечірній

3aa6417f364660b9344918c3a8691d26 вр

3 коментарі

  1. Петро Катола

    Мені звичайно дуже приємно, що наш музей усім подобається і про нього пишуть, але, будьте ласкаві, не перекручуйте інформацію. Наприклад, не “джамбе” а “джембе”, а у вигляді глечика африканський барабан УДУ, а не арабська дарбука та інше. Приїжджайте самі і переконайтесь.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top