Головна / Мистецтво / У Тернополі прозвучала загадкова та унікальна “Карміна Бурана”

У Тернополі прозвучала загадкова та унікальна “Карміна Бурана”

32443Минулого тижня у Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі імені Т.Шевченка прозвучала загадкова та унікальна “Карміна Бурана” Карла Орфа. Насолодитися цим шедевром зібралася повна зала шанувальників класичного мистецтва. З перших акордів виконання “Карміни Бурани” відразу ж виникли асоціації із багатьма фільмами, буремними подіями в Україні та важким періодом у житті Німеччини у 1935-36 роках. Саме тоді Карл Орф і написав цей унікальний твір.
Перше відділення концертної програми розпочалося із виступу академічного камерного хору “Чернівці”. Гості із Буковини порадували тернополян вишуканими взірцями класичного і народного хорового мистецтва. Зокрема прозвучали композиції корифея Буковини ХІХ століття Сидора Оробкевича. Цього вечора тернопільські глядачі отримали змогу почути молитву “Татал Нострум” (“Отче наш”) із “Румунської літургії”, опублікована у Відні у 1869 році. Не менш вишуканою була і обробка Сидора Оробкевича пісні на вірш Тараса Шевченка “Тече вода з-під явора”.
Тернополяни ознайомилися із творчістю ще одного талановитого чернівчанина – Євгенія Мандрачевсього. У Європі він був відомим музикознавцем, композитором, а також почесним доктором Лейпцігського університету і другом Йоганеса Брамса. Австрійці називали його живою музичною енциклопедією. Переважна більшість творів композитора зберігається в архівах Відня. Зі сцени драматичного театру прозвучала композиція “Херувимська”, яку віднайшли у 2010 році в архівах Національної бібліотеки України імені В.Вернадського.
Багато хто відкрив для себе творчість нашого земляка Андрія Кушніренка, з яким пов’язане століття розвитку академічного мистецтва Буковини. Саме він був керівником Буковинського ансамблю пісні і танцю, який тепер носить його ім’я. Андрія Кушніренка досить часто називають буковинським Леонтовичем. Глядачам сподобалося виконання в його обробці пісні на вірш Тараса Шевченка “Плавай, лебедонько”, українських пісень “Ой, на горі та й імбер” та інших.
Чималу підбірку обробок народних і авторських пісень чернівецької композиторки Олена Чмут виконали хористи з Буковини. У світі хорової класичної музики її доробок має неабияку популярність. У 2012 році Олена Чмут отримала диплом міжнародного композиторського конкурсу в Санкт-Петербурзі. Цього вечора прозвучали обробки таких пісень: “Коло мої хати”, “Пливе качка біла”, “Ой ти, місяцю”, “Ой, на горі два дубочки” (вірш Миколи Бучка), “Виноградна лоза”.
У другому відділенні кантату Карла Орфа “Карміна Бурана” виконали симфонічний оркестр та камерний хор Тернопільської обласної філармонії, академічний камерний хор “Чернівці” та народна хорова капела “Зоринка”. Диригент – заслужений діяч мистецтв України Мирослав Кріль.
Перша постановка твору відбулася 8 червня 1937 року у Франкфуртській опері. Робота Карла Орфа базується на 24 поемах зі збірки середньовічної поезії, названої “Carmina Burana”.
“Сьогодні симфонічний оркестр у відмінній музичній формі. Якщо артисти осягли такий потужний твір, як “Карміна Бурана”, то їм під силу зіграти усе. Кантата прозвучала у нашому місті вдруге, але цього року ми ще не один раз здивуємо глядачів творчими експериментами”, – зазначив диригент Мирослав Кріль.

Джерело: Тернопіль Вечірній

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top