Вчора учасники Мистецької сотні Майдану Василь Гудима і Марія Діордічук презентували у Тернополі частинку спротиву та духу свободи. Перформенс врятуй «Фонди революційного мистецтва в умовах воєнного часу!» – це своєрідна можливість порятунку культурного надбання.
Диверсійна група мистецької сотні сформована майже місяць тому. Ініціювала її Марина Матильда.
- Сьогодні ми б хотіли розказати про художників, які працювали в екстремальних умовах, – розповідає Василь, – Адже мистецька сотня зародилась під час революції. Вона об’єднала різножанрових митців, серед яких поети, письменники, художники, музиканти, театрали. Ми продовжуємо акцію, яка зародилась у Києві, на вулиці Інститутській, за п’ять хвилин до штурму “Беркуту”. Це своєрідна платформа, мета якої зберегти мистецтво революції. Живописом ми хочемо передати і зберегти емоції, настрої людей, що відстоюють наші права. Сьогодні ми презентуємо роботи, які встигли врятувати під час останніх подій . Мистецька сотня базувалась в Українському домі, усі наші роботи зберігались там.
Автором представлених картин є Марія Діордічук.
- Ми їздимо Україною, робимо “зупинки” , де презентуємо революційне мистецтво. Обираємо будь-яке місце, яке нам до вподоби, навіть посеред поля. Реакція людей на такий перформенс в основному позитивна. Представляємо саме ті картини, що вціліли в Українському домі. Я малювала їх в першу ніч наступу “Беркуту”, на вулиці Грушевського. Одна з картин має назву “Очікування”. На іншому полотні “Предок” зображений козак, що символізує борця за свободу свого народу. Для мене, як для митця, знищення живопису- це великий акт вандалізму, тому ми намагатимемось зберегти мистецтво, – розповіла Марія.
На даний момент, зі всіх учасників у такій акції беремо участь лише ми двоє. Диверсійна група буде існувати і після революції, – додав Василь.
Оксана Ратушняк