Головна / Мистецтво / У Тернополі покажуть першу українську оперу

У Тернополі покажуть першу українську оперу

30623_usa43

Режисери і актори академічного обласного українського драматичного театру імені Т. Шевченка підготували тернополянам сюрприз, а саме комічну оперу “Запорожець за Дунаєм” Гулака-Артемовського у постановці народного артиста України Федора Стригуна. Побачити цю виставу жителі та гості міста зможуть в середу, 29 січня.

Автор твору «Запорожець за Дунаєм» — український композитор Семен Гулак-Артемовський.

Тема опери «Запорожець за Дунаєм» тісно пов’язана з українською історією. Ідею її створення підказав композиторові видатний український історик, поет і мислитель Микола Костомаров.

Опера полюбилася глядачам, проте незабаром її було знято з репертуару. Причиною стало польське повстання 1863 року. Цензура лягла і на розвиток української драматургії і театру. Якщо не зважати на любительські постановки, вперше після 1863 року «Запорожець за Дунаєм» української трупою було поставлено аж за 21 рік, у 1884 році, у Ростові-на-Дону. Відновлення сценічного життя опери припадає на радянські часи. Її було поставлено у багатьох театрах не тільки України, але й інших республік СРСР, і навіть за кордоном.

«Запорожець за Дунаєм» — перший твір, з яким українська народна пісня і народний танець вийшли на театральну сцену. Одна з особливостей опери — розмовні діалоги,  які дозволяють яскравіше розкрити образи героїв.

Підбираючи сюжет, композитор намагався передусім вивести на сцену театру близькі йому образи українського народу, його побут і пісню, привернути до них увагу слухача.

Сюжет опери «Запорожець за Дунаєм» розповідає про ті часи, коли після знищення Запорізької Січі (1775) за наказом імператриці Катерини ІІ, частина запорожців втекла до Туреччини.

Там утворилася Задунайська Січ. Хоч устрій життя там і був схожий з Запорізькою Січчю, проте козаки мріяли повернутися на Україну. Там їх доля склалася важко — турецький уряд намагався використати козаків як військову силу, спрямовану проти їхньої батьківщини.У 1828 році, під час російсько- турецької війни частина козаків повернулася на батьківщину, і Задунайську Січ було знищено.

Ці події, безумовно, послужили джерелом задумки, але автор опери вільно їх переосмислив і переніс у XVIII століття.

Лише віддалено, як відгук, згадуються в опері факти про знищення Потьомкіним козацької вольності.

Сенс опери не в цих трагічних подіях, а в ідеї любові до Батьківщини, пекуче бажання запорожців повернутися на Україну.

Джерело: dovidka.biz.ua

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top