Головна / Суспільство / Терниста доля тернопільської художниці Ярослави Музики

Терниста доля тернопільської художниці Ярослави Музики

muzuka123Вітальні листівки, екслібриси, графіка. Це лише дещиця творчого доробку відомої художниці, уродженкиТернопільщини Ярослави Музики, виставлена в обласному краєзнавчому музеї з нагоди 120-ої річниці від дня народження мисткині. Вона народилася 10 січня 1894 р. у містечку Залізці нині Зборівського району в родині радника місцевого судді, була родичкою славетної Соломії Крушельницької.

Її творчість багато у чому нагадує мистецький шлях Олени Кульчицької. Все життя Ярослава Львівна колекціонувала твори українського народного мистецтва. Водночас вона вільно володіла 22 рідкісними техніками декоративного мистецтва, такими як живопис на склі, батик, тиснення по шкірі, енкаустикою (мистецтво живопису з воску), килимарство тощо, створила багато унікальних робіт у техніці кольорової емалі.

Отож художниця загалом залишила понад дві тисячі робіт, хоча після 6 років, проведених у тюрмі та іркутському таборі, стала інвалідом – уже очі не бачили так ясно і руки часом тремтіли, та не від страху, а через перенесені катування. У 1948 р., у віці 54 роки, Ярославу Музику звинуватили у буржуазному націоналізмі та засудили до 25 років таборів. Лише у 1955-му, після смерті Сталіна, художницю було звільнено та через 6 років рішенням суду судимість повністю знято і реабілітовано.

Повернувшись у рідну Галичину, до Львова, вона почала творити. Важко повірити, але ця тендітна жінка працювала у різних видах і жанрах образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва: традиційне малярство (іконографія, портрет, пейзаж, натюрморт), творила мозаїчні полотна, захоплювалась графікою, карбуванням, інкрустацією. Однак навіть після реабілітації музеї Радянського Союзу неохоче виставляли її роботи. Проте її квартира у Львові стала осередком творчого життя міста Лева. Тут збирались художники, музиканти, літератори.

– У 1993 р. у Львівській картинній галереї вперше широко відсвяткували 100-річчя від дня народження Ярослави Музики, художниці, музейної працівниці, культуролога, – розповіла мистецтвознавець Віра Стецько. – Варто зазначити, що перед смертю художниця багато спілкувалася з Оленою Ріпко (науковець галереї – авт.), відтак встигла передати галереї всі свої роботи, величезний особистий архів та власну колекцію.

Рік потому, у 1994-му, перша персональна виставка творів Ярослави Музики відкрилась у Тернопільському обласному краєзнавчому, причому роботи на ній було представлено як із фондів самого музею, так і з Львівської галереї мистецтв. Представлені нині, як і тоді, вони вражають динамізмом, емоційністю, чіткістю. Тим не менше, досі не видано жодного мистецького альбому з творами художниці.

Жанна Попович

Джерело: “Номер один”

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top