Головна / Здоров’я / Вплив кольорів на поведінку людини

Вплив кольорів на поведінку людини

chvkВплив певного кольору на поведінку людини залежить від її темпераменту, переконані психологи. Арт-терапію нині активно практикують для боротьби з нервовими потрясіннями, створюючи стан гармонії зі світом та із внутрішнім «я».
На підсвідомому рівні кожна людина відчуває вплив кольорів. Це позначається не тільки на її поведінці, а й на фізичному самопочутті.
Кольорова гама неоднаково діє на різних людей. Психологи впевнені, що на їх сприйнятті позначається тип темпераменту, вік, стать, історичні традиції тощо. Так чи інакше, знання кольорів може стати знаряддям лікування багатьох хвороб, або ж стати причиною пригніченого психічного стану.
- Коли я вдягаю одяг червоного кольору, у мене протягом дня усе валиться із рук, – розповідає Орина Нагорна. – Практично завжди в червоному я з кимось сварюся чи з’ясовую стосунки. Так само не можу довго ходити у вбранні чорних відтінків. На мене нападає сум. Більше до вподоби – білий, рожевий та фіолетовий.
Коли Орина нарешті знайшла «свої» кольори, вона помітила закономірну дію кожного з них. Ідучи на побачення, вона зазвичай вдягає вбрання рожевих відтінків, на ділову зустріч – білих, а вдома – блакитних.

Завдяки кольору можна спонукати до дій
Тернопільська художниця Олеся Гудима приділяє велику увагу вивченню різних відтінків. Адже вона впевнена, що за допомогою кольорів можна вплинути на психіку людини, заспокоїти її чи навпаки спонукати до дій.
- Якщо художник малює полотно в пригніченому настрої, у нього переважає темна колористика, – зазначає вона. – Глядач на підсвідомому рівні відчуває негативні відчуття автора. Тож, дивлячись на роботи певного художника, можна багато про нього розповісти. Хоча бувають ситуації, коли митець виконує певне замовлення галереї чи конкретної особи.
Мисткиня каже, що існує тісний психологічний взаємозв’язок між певним кольором і поведінкою осіб. Так, навчаючи художній майстерності дітей, вона помітила тенденцію: «закриті» діти малюють зображення темних відтінків, а «відкриті» – надають перевагу світлим тонам.
За розповіддю художниці, в усьому світі нині активно практикують арт-терапію. Вона є активним методом боротьби з різними нервовими потрясіннями та важкими формами депресії. Адже, малюючи чи ліплячи з пластиліну, частота пульсу знижується, і це дозволяє людині бодай ненадовго опинитися в стані гармонії із зовнішнім світом та із внутрішнім «я».
Гіпертонікам червоний протипоказаний
Колористика – наука про колір – часто допомагає покращити не тільки психічний, а й фізичний стан людини. Пенсіонерка Валентина Винниченко вже більше семи років страждає від гіпертонічної хвороби (захворювання серцево-судинної системи, яке характеризується частим підвищенням кров’яного тиску – прим. авт.).
- Якось лікар порадила змінити вдома шпалери із червоних на світло блакитні, або зелені, – додає вона. – Як пояснила кардіолог, червоний колір сприяє підвищенню артеріального тиску. Скільки років прожила, навіть не знала, що все настільки серйозно.
Зрештою рідні допомогли бабусі переклеїти шпалери. Хоч гіпертонічна хвороба в пані Валентини не минула, проте напади високого тиску почали траплятися рідше, зауважує вона.
Колір і справді впливає на функціонуванні людського організму, акцентує психолог Оксана Колодійчук. Особливо це позначається на роботі нервової системи. Фахівець говорить, що фізіологи давно виявили тісний взаємозв’язок між колірним зором і відділом головного мозку – гіпоталамусом. Адже останній відіграє особливу роль у здійсненні фізіологічних і психічних функцій.
- Людина сприймає колір не тільки зором, а навіть шкірою, – каже вона. – За відтінком, який обирає особа в тих чи інших умовах, можна сказати про її характер, емоційний стан та самооцінку.
Маленькі діти, за розповіддю психолога, полюбляють іграшки яскравих кольорів – червоних, оранжевих, жовтих , – які привертають до себе увагу та мають активізуючу дію. Люди похилого віку віддають перевагу більш стриманим відтінкам – оливковому, сірому, коричневому та чорному. Дуже активно займаються вивченням колористики рекламні компанії. Адже етикетки на продукції теж певним чином діють на психіку людини, викликаючи потрібні позитивні настрої, які сприяють придбанню того чи іншого товару.

- Під дією кольору в нас виникають певні відчуття, переживання і думки, – зауважує спеціаліст. – Так, насичений зелений створює враження спокою, при додаванні жовтого він має стимулюючу дію, синього – додає серйозності та вдумливості.
Кольорова гама позначається і на фізичному стані людині. За словами пані Колодійчук, синій колір допомагає при безсонні, знімає лихоманку і запалення. Він дуже корисний для малюків. Блакитні відтінки дарують відчуття легкості, сприяють релаксації, навіть більш виражено, аніж зелений. А от регулярні процедури з використанням зеленого кольору допоможуть стати більш врівноваженим, позбутися проблем із серцево-судинною системою. Також він рятує від мігрені (головний біль – прим. авт.)
- Про ефективність дії кольорів можна говорити безкінечно, – наголошує спеціаліст. – Тому, щоб допомогти людині зберегти здоров’я, при оформленні ітер’єру чи виборі одягу, важливо враховувати особливості сприймання нею певної кольорової гами. Перш за все, необхідно звернути увагу на характер і темперамент особи.

Вплив кольорів на людину:
Червоний – підвищує активність, збуджує апетит, має зігріваючу дію.
Оранжевий – сприяє комунікабельності та мозковій діяльності.
Жовтий – викликає почуття тепла, задоволення, оточення друзями, сприяє навчанню.
Зелений – дарує відчуття спокою і розслаблення.
Блакитний – колір спокою, благополуччя та стабільності.
Синій – стимулює мислення, а також зменшує апетит.
Сірий – викликає акуратність, проте може викликати печаль та меланхолію.
Чорний – допомагає зосередитися, хоча вважається депресивним
За інф. Оксани КОЛОДІЙЧУК

Наталія БУРЛАКУ

Джерело: 20 хвилин

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top