Головна / Арт-події / Володимир Пасяка: були випадки, коли не спав навіть впродовж трьох діб

Володимир Пасяка: були випадки, коли не спав навіть впродовж трьох діб

10300043mЛюди, які працюють вночі, стають агресивними. Крім порушення сну, в них частіше виникають серцево-судинні захворювання та онкологічні захворювання.
Але є такі трудівники, які вірять, що організм здатен нормально працювати в будь-який час. Хоча за рівнем шкідливості нічну роботу порівнюють з надмірним вживанням алкоголю та куріння протягом багатьох років.
Якими б резонансними не були дослідження стосовно небезпеки нічної праці, серед тернополян її любителів – немало. Таксисти, медики, працівники правоохоронних органів, офіціанти, сторожі – далеко не весь перелік професій, які вимагають роботи вночі.
Втім, якщо є варіанти, місцеві лікарі все ж радять надавати перевагу роботі вдень. Адже природне правило: прокидатися зі сходом сонця й лягати спати з настанням ночі – допоможе зберегти здоров’я.
Не спав три доби
Нічна праця спровокувала розвиток багатьох хвороб у тернополянки Тетяни Типтюк. Дівчина розповіла, що кілька років тому поєднувала одразу кілька занять – навчання в університеті, участь у громадському житті альма-матер і нічну роботу в закладі харчування. У результаті цілеспрямованого руху на різних «фронтах» у Тетяни виникли проблеми зі здоров’ям.
- Я настільки втомлювалася, що могла заснути, їдучи в громадському транспорті або сидячи на лекції, – говорить вона. – Згодом почали часто боліти голова, серце, шлунок. Узимку я кілька разів хворіла на ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції – прим. авт.), причому вони супроводжувалися ускладненнями – ангіною та бронхітом.

Якось на парах у Тетяни почали синіти руки, пригадує вона. Дівчина дуже злякалася. Вона постійно ходила по лікарнях, усі свої заощадження витрачала на ліки. Зрештою, дівчина відмовилася від роботи вночі.
А от тернополянин Володимир Пасяка, який працює арт-директором в одному з розважальних закладів міста, переконаний, що людський організм легко пристосовується до змін режиму. Але при цьому потрібно займатися улюбленою справою, яка дає величезне моральне задоволення.
- Оскільки я здебільшого організовую концерти та інші заходи, то більшість роботи припадає на вечірній час, починаючи з восьмої години вечора, – каже він. – Якщо відбувається якийсь захід, я можу повернутися додому близько третьої години ночі. Зранку також прокидаюся рано, бо треба вирішувати різні організаційні питання. Але у вихідні, коли немає концертів, відключаю телефон і відпочиваю.
Володимир зізнався, що були випадки, коли він не спав навіть впродовж трьох діб, наприклад, організовуючи фестиваль “Файне місто”.
- Я міг поспати годину-дві, і знову до праці, – додає тернополянин. – Потім взяв три дні, щоб відпочити. Як на мене, працювати вночі, можна, але, звичайно, потрібно давати організму час на відновлення сил.
Природу не обдуриш
Насправді перехитрити природу не так легко, як нам видається. І робота в нічний час зрештою негативно позначиться на здоров’ї працівників, говорить лікар загальної практики сімейної медицини Тернопільського комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Богдан Федчук.

- Кожна людина має певні біологічні ритми, – пояснює фахівець. – Неправильний графік роботи призводить до розладу властивого організму біологічного годинника. Порушення ритмів сну та неспання викликає збій в механізмі вироблення гормону мелатоніну. Він виробляється саме вночі. Нестача цього гормону підвищує ризик виникнення нервових, серцево-судинних, онкологічних захворювань тощо.
За словами медика, у світовій практиці існує таке поняття, як «система йоги». Згідно з тисячолітнім ученням, у кожної людини з 22.00 до 02.00 – фаза глибокого сну, коли організм повністю відпочиває.
- Поки організм молодий і здоровий, він якось компенсує порушення режиму, – додає пан Федчук. – Але з роками захисні сили слабшають, і виникають різні захворювання.
Через хронічну втому та порушення сну у нічних трудівників частіше виникають розлади серцево-судинної системи (гіпертонічна хвороба, серцеві напади, інсульти, інфаркти тощо). Підвищений тиск і рівень глюкози в крові провокують розвиток цукрового діабету.
- А неправильне харчування – особливо переїдання в нічний час, коли організм мусить відпочивати – призводить до ожиріння, – додає він.
Щодня до Богдана Федчука приходять на прийом десятки людей, які скаржаться на погіршення стану здоров’я. Більшість із них стали «заручниками» неправильної організації праці, переконаний спеціаліст.
- Повноцінний сон важко замінити, – говорить він. – Адже його порушення – це, перш за все, психологічна перевтома. Здолати її допомагають різні медитації. Дуже багата такими знаннями східна медицина. Втім, у нашій країні, на жаль, ця галузь науки мало досліджена. Дуже важко знайти психотерапевтів та інших спеціалістів, які допомогли б особам, у яких порушені внутрішні біологічні ритми.
Лікар радить людям, які працюють вночі, подумати про зміну роботи. Тільки так можна вберегти себе від маси хвороб.

– Вживання полівітамінів, різних харчових добавок, збалансоване харчування допоможуть зменшити темпи розвитку ускладнень, – каже він. – Але з часом вони все одно дадуть про себе знати. Втрачене здоров’я ніхто вже не поверне. А йдучи з життя, навряд, хтось думає, про те, скільки ще не встиг заробити…
Коментар експерта
Леся КОПАЧ, лікар діагностичного відділення міської лікарні №2:
- Нічна робота негативно впливає на роботу нервової та серцево-судинної систем. Згідно з біоритмами, у здорових людей в нічний час знижується артеріальний тиск. А у осіб з гіпертонічною хворобою тиск навпаки підвищується. Тож у таких трудівників нічних змін ризик виникнення інфарктів та інсультів набагато вищий, ніж у працюючих вдень.
Для виявлення нічної гіпертензії існує добовий моніторинг артеріального тиску, який допомагає визначити біоритми конкретної людини. Втім, науковці усього світу визначили лікувальний сон – інтервал з 22.00 до 24.00. У цей проміжок часу людський організм повністю відпочиває, що корисно позначається на функціональності всіх органів і систем. Саме тому, за спостереженнями, люди-«жайворонки», тобто ті, які рано лягають спати та рано прокидаються, ліпше почуваються, ніж люди-«сови», які лягають і встають пізніше.
Наталія БУРЛАКУ

Джерело: 20 хвилин

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top