Головна / Культура / Українська Барбі – з косами та намистом

Українська Барбі – з косами та намистом

800815mСвоїх ляльок-мотанок тернопільська майстриня одягає у оригінальні сукні, блузки та спіднички, вишиванки. Жінка заплітає їм коси, прикрашає їх квітами та стрічками. Зробити таку ляльку може практично кожен, але потрібно багато фантазії, вважає жінка
- Іноді я дуже хвилююся, коли працюю над лялькою, – каже майстриня Мирослава Гірняк. – Так хочу, щоб вона вийшла красивою, такою як людина. Тож обдумую все до найменшої деталі.
Колекцію нестандартних ляльок-мотанок вже назбирала пані Мирослава. Захопилась вона виготовленням цих іграшок три роки тому. Тепер на столику та підвіконні у її кімнаті вмостилися близько 60 ляльок. Ще десятки своїх робіт жінка роздарувала.

- Я дуже люблю відвідувати різноманітні фестивалі. На одному з них побачила лялечку і просто закохалася в неї, – розповідає майстриня. – Відтоді почала робити свої ляльки. Вони трохи відрізняються від класичних мотанок, які більш українські. А мої одягнуті в довільному стилі, – так як ми ходимо кожен день, як одягаємось на свято. Є звісно і одяг з вишивкою хрестиком, але на цьому я особливо не акцентую. Мені навіть якось сказали в музеї, що ляльки красиві, але неформат.
Мотанка – оберіг
Ляльки Мирослави Гірняк різні. Серед них – дівчата з довгими косами, пані в хустках, мами з немовлятами та інші. Вбрання для ляльок жінка шиє сама, тканини використовує натуральні. Матеріали шукає у власній скрині. Дуже багато речей для роботи їй дають рідні, зокрема вишивки. Адже у її сім’ї всі гарно вишивають.
- Я назбирала багато надзвичайно красивих вишивок, тож маю задум зробити серію ляльок, одягнутих у вишитий одяг, – каже майстриня.
Серед десятків ляльок, кожна з яких одягнута та зачесана по іншому, є і перша лялька пані Мирослави.
- Вона трохи кумедна, в хустці, схожа на бабусю, але дуже дорога мені, – каже жінка, пригортаючи до себе лялечку.
Мирослава Гірняк навчилася робити мотанки сама, адже схема є доволі простою. Єдине, що треба проявити фантазію під час оформлення ляльки, – підібрати стиль та колір одягу, прикраси. Проте жінка є творчою особистістю, адже багато років пропрацювала художником. Тож всі деталі їй вдаються без проблем.
- Ляльки роблю способом мотання, – розповідає вона. – Тканину, скручену валиком обмотую ниткою, прикріплюю голівку. Хрест на обличчі мотанки – символ сонця, який захищає від потойбічних сил. Тож мотанка є оберегом, який захитає від всього злого та поганих очей.
Треба продумати деталі
Колись ляльок не було, тож мотанки робили дітям аби ті гралися, продовжує майстриня. Вона пригадує, що й сама бавилася такими ляльками. Вони були прості, зі звичайної тканини.
- Нині така лялька багата, красива одягнута, – каже пані Мирослава. – На жаль, діти про неї не знають. Тому треба популяризувати таку українську ляльку, а не китайську.
Іноді потрібно вивчити людину, перш ніж виготовити для неї ляльку, додає майстриня. А також знати призначення мотанки, – що вона має прикрашати кухню, вітальню чи зустрічати гостей у коридорі. Ляльку жінка може зробити і за півдня. Втім продумування деталей – дуже копітка справа.
- Ось починаю робити і думаю, що б цій ляльці пасувало, – каже вона. – Треба коси гарні зробити, вбрання придумати. Ось погляньте, в ляльки і намисто, і коси заплетені, і під сукнею гальочка з мереживом.
Ляльок чоловіків у колекції Мирослави Гірняк мало. Все ж лялька має бути жіночого роду, вважає лялькарка.
- Але ось я зробила пана і пані 30-х років, – показує вона ляльок. – Є в моїй колекції і ще одна парочка.
Далі жінка показує мотанку-наречену.
- Цю невісту я побачила на весільному фото старшої сестри, – каже майстриня. – Саме так вона йшла до шлюбу, – з довжелезною фатою, котра бралася на руку. Сукня була з простої тканини – попліну. Я всі ці деталі відтворила. А от копію молодого зробити важче.

Джерело: 20 хвилин

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top