Головна / TOP / Едуард Грішин: Наркотична залежність починається з народження

Едуард Грішин: Наркотична залежність починається з народження

w_3e8a9695

Едуард Грішин

Життя «не в кайф». Таку фразу можна почути від кожного наркозалежного, що перебуває «в системі» не перший десяток років. Ось уривок розмови з клієнтами, що перебувають на ЗПТ (Замісна підтримуюча терапія) у Тернопільському  обласному наркологічному диспансері.

 

-          «Ще живий, але уже гнию. Язва не дає спокійно жити. Зуби повипадали, але мені «стидно» йти до стоматолога, та й ще одної болі терпіти не зможу… Як бачу «малолєток», що тут бігають, то хочеться їх «повбивати». Вони думають, що це круто – бути наркоманом. Їдять «всяку хімію», а вже через рік-два і слова сказати не зможуть. Колись і я був таки дурним. Повернути б все назад… Я б тішився кожному дню, як новому. Зараз мене вже нічого не цікавить. Кожного дня є лише одна ціль – наркотик. Бо як нема… – все б віддав, щоб не «мутило». Напишіть там в статті, щоб «вся дурна молодьож» знала, що це – біда. А як нє, – то хай приходять «сюда», і подивляться, як ми живемо…  Я попробував наркотик коли мені було 14. Тоді, дружив зі старшими «пацанами». Якось підійшов до мене один з них  і запропонував спробувати. Я не відмовився. В той час було круто «колотись». А якщо пообіцяв, то мав дотриматись слова. Не хотів втрачати свій «авторитет».  На сьогоднішній день в «системі» вже 23 роки. Сім’ї не маю. Та й взагалі, життя, як такого, не прожив. Ноги так набрякли, що в штани не «влажу». Важко йти, поїду на таксі».

Андрій Н., 37 р.

 

-          «Ранок починається з думки про «дозу». Живу з батьками. Вони «в курсі», що я «залежна». Але приймати наркотик вдома, коли є батьки, не дуже зручно, можна «завтикати». Мій тато неодноразово змивав усе в унітаз, викидав шприци, забирав всі гроші – не допомогло. Навіть, пробував закривати мене в кімнаті на декілька днів. Не раз пережила «ломку». Батьки все життя борються з моєю залежністю, я їх дуже люблю. Заради них пройшла «атропінову  кому». Два дні пробула без свідомості. Пройшла додатковий курс лікування. Коли вийшла на вулицю, побачила синє небо, зелену траву, сонце, почула спів птахів. Я ніби заново на світ народилась. Під дією наркотику цього не помічаєш. Але наркотик сильніший. Кожного разу, коли його приймаєш, обіцяєш собі – це останній раз. Якось потрапила в центр реабілітації. Батьки заплатили шалені гроші. Майже у всіх таких центрах лікують «бувші наркомани».  Подались в «якусь» віру і стали «святими», ми їх так і називаємо –«святі». Але я вважаю, що «бувших залежних» не буває. Так от, одного з таких «бувших», що вирішив нас «спасти», ми і «підсадили на  голку». «Колотись» я почала в 17 років. Завжди була слухняною «доцьою». Після уроків – додому. Я була сильною духом. Характер вольовий. В той час я зустрічалась з хлопцем, який був «в системі». Дізналась про це згодом. Одного разу вирішила спробувати «яка вона» ейфорія. Пам’ятаю, мені тоді казали: «попробуєш, – «підсядеш» назавжди». А я сперечалась, переконувала, що сильніша за всіх. Ейфорія є тільки спочатку. З часом «дозу» треба збільшувати, бо «кайфу» вже нема. Вже 25 років «доказую» сама собі яка я сильна».

Тетяна Д. 42 р.

Наш журналіст поспілкувався з керівником Служби соціально-профілактичної роботи з ін’єкційними споживачами Тернопільського обласного центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді Едуардом Грішиним. Керівником служби працює 3 роки,  за цей час встиг багато почути і побачити.

-  Як починається наркотична залежність?

- Один мій знайомий психолог, який спеціалізується на реабілітації наркозалежних, колись відповів на це запитання так: «наркотична залежність починається з народження, кожен вибирає для себе». У всіх – по-різному. Це залежить від індивідуальних обставин першого «досвіду»: оточення, вік, сімейні обставини. Залежність від наркотиків може не сформуватись відразу, але перша спроба – це крок на зустріч наркотичній залежності. Психологи головним чинником «залежності» називають «Синдром дефіциту задоволеності  або «дефіцитом сімейного тепла». Людина неусвідомлено шукає способи компенсувати нестачу.

- Які наркотики популярні серед молоді сьогодні?

- Хотілося б вірити, що серед молоді вони не популярні. Раніше популярними були ін’єкційні наркотики, а зараз – «синтетичні» .

- Велика кількість молоді не вважає «марихуану» наркотиком. Чи можна вважати вживання «трави» початком наркозалежності?

- Якщо розглядати марихуану як хімічну речовину, що викликає зміну свідомості, то виникне бажання повторного вживання. Хіба це не залежність? Все залежить від індивідуальних властивостей організму. Емоційні відчуття, які переживає людина під час вживання наркотичної речовини, залишаються назавжди. Практично у всіх споживачів ін’єкційних та інших важких наркотиків марихуана була «першим кроком».

- Чи всі наркозалежні родом із соціально незабезпечених сімей?

- Ні не всі, це стереотип. У кожного своя історія. Хтось спробував наркотик, щоб «притупити» душевний біль, а хтось – шукав нових вражень.

- Як можна попередити виникнення залежності?

Потрібно здійснювати якісну системну соціально-профілактичну роботу. Головне наше завдання – викорінення популярності наркотичних речовин серед молоді. Є приклади, коли залучення колишніх наркозалежних до проведення профілактичної роботи дало свій результат.

- Побутує думка, що батьки своєю турботою  спонукають наркозалежних «котитись у прірву»

- Так, саме батьки відіграють одну з основних ролей  і «допомагаючи підтримують» цю залежність. У членів таких сімей загострене бажання контролювати ситуацією. Близькі люди наркозалежного мають допомагати психологу у лікуванні клієнта.

- Деякі прогресивні батьки вважають, що підліткам варто дозволити спробувати усе. Ви погоджуєтесь?

Я погоджуюсь тільки з тим, що молодь повинна знати про наслідки вживання наркотичних речовин, алкоголю, будь чого, що викликає зміну свідомості та викликає залежність.

 

Оксана Ратушняк

На Валовій

 

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top