Головна / Культура / Таємниці Тернополя

Таємниці Тернополя

75218807Кожне місто має свої таємниці. Тернопільське підземелля — одна з них.

Відомо, що мешканці міста ховалися від татар у рукотворних підземеллях.

Допоки татари нишпорили порожніми вулицями і хатами, тут можна було перебути лиху годину — кілька днів чи тижнів.

Коли хтось із своїх зраджував, розкривши перед загарбниками систему підземних ходів і переходів, місця зберігання скарбів і майна, тернополяни замуровували можливі шляхи їхнього просування.

Ключові об’єкти

Підземні ходи і галереї призначалися для оборони і слугували як складські комори. Як передають легенди, ходи зв’язують між собою Старий замок із Надставною, Середньою і навіть Манастирською церквами, синагогами, костьолами оо. домініканів і єзуїтів.

Хід під ставом

Повідають, що під водами ставу проходить таємний хід до Загребелля: Ян Тарновскі, перед тим як зупинити води Серету, збудував під дамбою перехід на захід.

Залишки ходів

У минулому часто при копанні ровів під фундаменти будинків траплялися сліди давніх коридорів. У 1931 р. запала земля на розі вул. Перля і Ринку, оголивши підземні переходи до вул. Тихої і Фарної. На перехресті вул. Багатої і Короткої відкрили два коридори. В окремих місцях переходи лежали на глибині 14 метрів і з’єднувалися між собою сходами. На Ринку знайдено колодязь, на той час засипаний, що слугував вентиляційною штольнею. Свого часу на вул. Стшалковского і площі Собєского магістрат не дозволяв нове будівництво з огляду на небезпеку. У центрі міста порожнини пролягають на глибині всього 3-5 метрів. Про існування під містом підземних ходів свідчать також провали інструментів під час буріння свердловин. Відомо висоту ходів — майже 3 метри, ширина — 4 метри, їхні стіни складено з каменю на вапняному розчині, а стелі мають склепінчасту форму.

Спогади М. Хомишина

У 1937 р. тернополянин М. Хомишин через таємний вхід зі складу на площі Казімєжа побував у підземеллі. Він спустився по сходах на глибину двоповерхового будинку. Хід вів у напрямку Замку. Завширшки зо два метри та заввишки більш ніж людський зріст, вгорі він завершувався гострокутною аркою. Підлога тунелю була земляною. Через кілька десятків метрів він натрапив на завалене господарськими речами відгалуження праворуч, яке, очевидно, вело до Домініканського костьолу. Вхід у підземелля від костьолу зберігся до сьогодні. Десь поблизу замку юнак виявив нові відгалуження: одне вело праворуч і вниз, інше звертало ліворуч, до Надставної церкви. Скільки часу М. Хомишин перебував у підземеллі, не пам’ятає. Коли повернувся, вогонь свічки обпікав йому пальці.

Хід під ставом

Існування підземного ходу від Старого замку до Кутківців підтверджується спогадами будівельників, які відновлювали замок на початку 1950-х років. Споруда має ще три поверхи вниз. У нижньому вони виявили масивні залізні двері в зовнішній стіні, через які потрапили в муровану штольню заввишки у людський зріст. Через 20 метрів вони вперлися в штучний завал і припинили мандрівку. Незабаром двері зняли, а отвір замурували наглухо. Нині води ставу залили підвали замку. Вхід до підземелля забетоновано.

Яма-штольня біля замку

Тоді ж біля Старого замку запала земля, утворивши велику яму-штольню. Щоб її ліквідувати, вилили два самоскиди бетонного розчину. Яма його “проковтнула”. Тоді її закрили арматурою і зверху знову залили бетоном.

Інші провали

У 1970-х роках кілька разів западало асфальтне покриття на майданах — Театральному і Свободи, на відрізку вул. Руської від середньої школи № 6 до універмагу. В 1980-х роках стався обвал будинку на вул. Руській, а житловий будинок на вул. Замковій, 1 тріснув у кількох місцях. На Загребеллі, у ліску, є вхід у підземелля, який засипали будівельним сміттям. Зрозуміло, що в багатьох місцях ходи завалено, зруйновано чи підтоплено. За радянських часів будь-які згадки про ходи під містом замовчувалися, а інформацію про тернопільське підземелля заборонялося оприлюднювати.

Схема підземних ходів

На початку 1990-х років якийсь чоловік звернувся до міської ради з пропозицією купити в нього схему підземних ходів. Схему не купили, а особа залишилася невідомою.

Тарас Циклиняк,

Джерело: www.tarnopol.te.ua

 

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top