Головна / Здоров’я / Лунатизм може свідчити про епілепсію, вважають тернопільські медики

Лунатизм може свідчити про епілепсію, вважають тернопільські медики

10299111mПерш ніж допомогти людині, яка ходить уві сні, потрібно визначити причину цих несвідомих «мандрівок», вважають фахівці.
Інколи лунатизм може свідчити про епілептичну хворобу. У такому випадку потрібно пройти лікування. Хворобливий стан сомнамбулізм (далі – лунатизм – прим. авт.) може «підчепити» кожен. Особливо це стосується людей, котрі пережили сильний стрес.
За статистикою, періодично ходити уві сні мають звичку 2,5% населення Землі. Що стосується Тернополя, то дізнатися кількість місцевих сновид виявилося нереально. Адже, як з’ясувала «RIA плюс», жителі міста доволі рідко звертаються за допомогою до фахівців.
Минуло само собою
Тернополянка Вікторія Іскринська (прізвище та ім’я змінене з етичних міркувань – прим. авт.) почала блукати уві сні, будучи школяркою. Так тривало до п’ятого класу. А потім усе минуло само собою, каже вона.
- Мама розказувала, що інколи я прокидалася вночі й ходила по квартирі, – продовжує дівчина. – Хоча зранку я того не пам’ятала. Одного разу, мабуть, змерзла, і пішла за ковдрою в кімнату до сестри. У результаті, злякала її, а вона мене. Виявляється, вона мене розбудила, а я довго не могла зрозуміти ,що відбувається.
Вікторія говорить, що ходила уві сні не дуже часто, можливо, раз у півроку. Принаймні, так їй розказували рідні. Нічого паранормального в цьому родина не бачила, тому допомогою до спеціалістів не зверталася. Продовжуючи, дівчина пригадує свою шкільну подругу, яка також була лунатиком.

- Підлітками ми їздили в Карпати, – розповідає Вікторія. – Був вечір. Дехто вже спав, а ми ще сиділи біля багаття й розмовляли. Раптом на вулицю вийшла однокласниця. Вона почала щось собі шукати, а коли ми її запитали, що вона хоче, то у відповідь на нас обрушився «океан». Дівчина почала обливатися водою і поводилася неадекватно. Тоді ми зрозуміли, що вона лунатик, і зовсім не розуміє, що робить, тому намагалися заспокоїти її та вкласти до ліжка. Зранку вона абсолютно нічого не пам’ятала.
Посеред ночі вийшов на двір
Свої історії лунатизму пригадує й Петро Семенчук (прізвище та ім’я змінене з етичних міркувань – прим. авт.). За його словами, сновидою був у віці семи-десяти років, поки батьки не звернулися за допомогою до знахарки.
- Я міг ходити уві сні дві-три ночі підряд, а потім не ходи кілька місяців, – розповідає він. – Головне, що я нічого не пам’ятав про свої «походеньки». Таке враження, що то був не я.
Батьки дізналися, що їхній син – лунатик, коли вперше побачили, як він махає руками, сидячи на ліжку.
- Зранку вони сміялися з мене й розказували, як я дуже емоційно щось пояснював, при цьому у мене був такий серйозний вираз обличчя, – додає Петро. – Наступного разу мама «застукала» мене на столі. Я сидів і дивився у вікно.
Пізніше стало зовсім не до жартів. Одного вечора, коли всі полягали спати, Петро відкрив двері й пішов на двір (родина живе у приватному секторі – прим. авт.).
- На щастя, тато почув, як відчинилися двері, – акцентує тернополянин. – Знаючи мою схильність до сноходінь, він одразу зрозумів, що відбувається. Тож швиденько наздогнав мене й відвів у будинок. Але після того батьки вирішили звозити мене до місцевої бабки-знахарки. Та ніби виливала віск і ще щось робила. Але знаю, що після тої поїздки, історій про мої нічні блукання вже не розповідали.
Дорослі рідко стають лунатиками
Проблема сомнамбулізму більше стосується дітей та підлітків, віком від 4 до 12 років, говорить психолог-психотерапевт Світлана Ломовцева . Дорослих лунатиків – набагато менше – приблизно 1%.
- Назва лунатизм пов’язана з тим, що декотрі люди схиляються до думки, що цей стан залежить від активності Місяця, – каже вона. – Хоча насправді це не зовсім так. Сомнамбулізм, перш за все, є наслідком певних процесів, які відбуваються в головному мозку.
Сноходіння – це стан зміненої свідомості, при якому поєднуються феномени сну і неспання, пояснює фахівець. Уночі мозок не відпочиває, продовжуючи обробляти інформацію. Натомість свідомість відключається. Тому сновиди епізоду сноходіння не пам’ятають.

За словами пані Ломовцевої, є кілька причин виникнення лунатизму. Це: стресова ситуація, фізична перевтома, тривога, збудженість тощо. Часто медики ототожнюють сноходіння із симптомами безсудорожної епілепсії. Тому, у першу чергу, особам, котрі страждають від лунатизму, потрібно зробити енцефалограму (функціональне дослідження, яке дозволяє виявити функціональний стан клітин головного мозку – авт.).
- Тільки провівши необхідне обстеження, лікар може давати якісь рекомендації, – говорить пані Світлана. – Якщо лунатизм – це прояв епілепсії, звичайно, потрібно лікувати це захворювання. Якщо ж сноходіння – ознака нервових перенапружень, потрібно уникати психологічних потрясінь.
Дати єдиний рецепт від лунатизму складно, наголошує психотерапевт. Якщо причиною є надмірна збудженість, стреси чи тривога потрібно з’ясувати, що їх викликає.
- Можливо, дитина потрапила в новий колектив, або сильно хвилюється через якусь подію у своєму житті, – говорить вона. – Інколи, щоб допомогти пацієнтам, потрібно вивчати взаємовідносини в сім’ї. Адже часто наші діти набагато вразливіші, ніж ми думаємо. Батьки повинні навчитися розуміти своїх чад, демонструвати їм підтримку. Тоді діти не будуть тримати проблеми в собі.
Останнім часом і діти, і дорослі стикаються з великим інформаційним та емоційним навантаженням, зауважує фахівець. На людей впливають ЗМІ, телебачення, фільми, комп’ютерні ігри. Мозок просто не витримує напливу великої кількості інформації, що може спровокувати сноходіння та сноговоріння.
- Якщо людина занадто збудлива та дуже емоційно на все реагує, потрібна заспокійлива терапія, – пояснює Світлана Ломовцева. – Якщо рідні знають, що хтось у сім’ї – лунатик, повинні на ніч сховати всі гострі предмети, аби сновида не поранив себе. Також потрібно міцно зачиняти всі вікна й двері, адже розповіді про те, що лунатики падають з балконів і не розбиваються, – це міф. Щоб менше прокидатися вночі, краще пере сном зайвий раз сходити в туалет. Відомі факти, що в окремих випадках бурхливих проявів лунатизму людей навіть прив’язували до ліжок . Знаю ще один гарний народний метод – це мокра ганчірка або тазик з водою перед ліжком. Так, людина прокидається і вже не йде далі.

Коментар
Оксана КОЛОДІЙЧУК (35 р.), шкільний психолог:
- Діти, які мають звичку ходити уві сні, інколи можуть комплексувати з цього приводу. У них можуть викликати страхи й тривога стосовно свого стану. Батьки можуть самі поговорити з дитиною, а також звернутися за допомогою до психолога. Зазвичай діти-лунатики – дуже емоційні особи. Вони важко переживають життєві ситуації, приймаючи все близько до серця. Психолог порадить якісь корекційні заняття з подолання страхів і тривожності. Це можуть бути якісь спокійні ігри, розмови з близькими людьми про свої проблеми тощо.
Батьки також повинні звертати увагу на поведінку малечі перед сном. Не можна дозволяти дивитися фільми-жахи, або грати в надто бурхливі ігри після 17.00. Також не варто пити кофеїновмісні напої, які підвищують збудженість. Однак в будь-якому разі ми рекомендуємо батькам звернутися за допомогою до психотерапевтів та невропатологів. Адже сноходіння може бути ознакою серйозного захворювання.
Наталія БУРЛАКУ

Джерело: 20 хвилин

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top