Головна / Арт-події / «Аполлон» на Місяць відряджав… тернополянин

«Аполлон» на Місяць відряджав… тернополянин

yarymovychЦими днями виповнюється 80 років ідеологу «зоряних воєн», уродженцю Тернополя Михайлові Яримовичу.

Аби зрозуміти, людину якої величини наш край подарував світові, варто сказати, що М. Яримович – знаменитий інженер-винахідник у галузі аерокосмічних досліджень США, пише Свобода.  Він брав участь у конструюванні космічного корабля для висадки на Місяці, відомого під назвою «Аполлон» (основний системотехнік цього проекту). З 1962 року працював у Крайовій адміністрації аеронавтики і космічних дослідів. У 1970 – 1973 роках був директором дорадчої групи для аерокосмічних дослідів при НАТО в Парижі; з 1973 року – головний науковий консультант при штабі повітряних збройних сил США, а від 1975-го – асистент-адміністратор при федеральному агентстві США з питань освоєння джерел енергії. Разом з батьками талановитий хлопець у десятирічному віці переїхав до США, де здобув вищу освіту. В 1955 році отримав диплом бакалавра за спеціальністю «Інженер аеронавтики» у Нью-Йоркському університеті, через рік – магістерський диплом у колумбійському університеті, а вже у 1960 році – ступінь доктора наук.

З 1962 року до 1977 року наш земляк працював помічником адміністратора з експлуатаційних операцій Адміністрації з наукових досліджень в енергетиці, був керівником дослідницьких підрозділів військово-повітряних сил США, директором групи консультантів НАТО з аерокосмічних досліджень і розвитку (Париж), заступником секретаря з наукових досліджень і розвитку, директором орбітальної лабораторії ВПС США з дослідження космосу. Він посідав відповідальні пости в Національному комітеті США з аеронавтики і дослідження космічного простору, в Програмі центру управління космічними польотами, в тому числі, висадкою «Аполлона» на Місяць.

До речі, політ на Місяць М. Яримович та його соратники здійснювали за проектом, розробленим ще одним геніальним українцем – полтавчанином Юрієм Кондратюком (справжнє ім’я – Олександр Шергей).

З 1965 року М. Яримович працював у Департаменті оборони, де як технічний директор керував реалізацією проекту Орбітальної космічної лабораторії з екіпажем на борту. Пізніше – відповідав за всі оборонні проекти Повітряних сил США, включно з системою навігації GPS.

У 1970 році уряд США дав завдання М. Яримовичу виконувати трирічну науково-дипломатичну службу директора Дорадчої групи аерокосмічних дослідів та розвитку при НАТО у Франції.

У 1975 році Президент США Генрі Форд доручив М. Яримовичу відповідати за новостворену Агенцію дослідів і розвитку енергетики, яка була покликана пристосувати Атомну енергетичну комісію для цивільних потреб і служб.

У 1977 року наш земляк став віце-президентом аерокосмічного підрозділу потужної промислової корпорації Rockwell, яка у 90-х роках влилася у Boeing. Протягом праці в компанії Яримович займав ключові посади у її наукових центрах, які спрямовували роботу всіх підрозділів у напрямку високотехнологічних розробок.

За президентства Рональда Рейгана М.Яримович був одним із активних учасників реалізації проекту SDI (Стратегічна оборонна ініціатива або «зоряні війни»).

З 1982 року він – президент Американського інституту астронавтики і аеронавтики. Від 1984-го – член Міжнародної академії астронавтики, яка об’єднує понад 1000 найвидатніших науковців усіх галузей космонавтики світу. А з 1996 року Михайло Яримович очолив цю поважну інституцію.

Один із його найвизначніших проектів – система глобального позиціонування (GPS), яка дозволяє точно визначати свої координати у будь-якому місці Землі, особливо популярною вона стала серед водіїв. Технічний бік системи забезпечують 24 супутники, які обертаються на навколоземній орбіті у шести площинах.

«Маленький крок для однієї людини у космосі – великий крок для всього людства», – сказав американський астронавт Ніл Армстронг (який є особистим товаришем нашого знаменитого земляка), ступаючи на поверхню Місяця. І до обох цих кроків свої зусилля доклав Михайло Яримович.

Його широкі технічні знання та майстерність керівництва стали важливим чинником у формуванні, розвитку та прийняті концепції і планів орбітальної лабораторії з екіпажем. Власне, за це він здобув звання лауреата міжнародної відзнаки НАТО «Медалі Кармана».

Після проголошення незалежності України М. Яримович плідно співпрацює зі своєю історичною Батьківщиною. Він бере участь у реалізації міжнародного проекту «Морський старт», у якому задіяна українська ракета «Зеніт».

Без сумніву, його послужний список далеко не повний. Справжні його наукові роботи і результати досліджень ще не скоро будуть відкриті для широкої громадськості, оскільки позначені грифом «таємно».

Разом з тим, пан Михайло завжди пам’ятає про своє коріння, тому є активним учасником громадського життя нашої діаспори у США: зокрема, керував студентською секцією Товариства українських інженерів Америки, активно виступав за заснування в США кафедр українознавства. І зусилля Михайла Яримовича та його прихильників таки було втілене у життя – кафедра українознавства з’явилася у Гарвардському університеті, де вже кілька десятиліть працює Український інститут. М.Яримович – іноземний член НАН України, Українського міжнародного комітету з питань науки і культури при НАН України, почесний член Наукового товариства імені Шевченка та Української вільної академії наук.

Нині разом зі своєю дружиною Роксоланою він мешкає в місті Оспрей, Флорида. У них двоє дорослих дітей – донька Тетяна Томпсон, син Микола та четверо онуків. Михайло і Роксолана Яримовичі є жертводавцями у розвиток української національної духовності.

Богдан АНДРУШКІВ, доктор економічних наук, письменник, м. Тернопіль

Джерело: Свобода

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top