Головна / Економіка / Щоб ваші фінанси не співали романси – поради економіста

Щоб ваші фінанси не співали романси – поради економіста

e3Один необдуманий крок може ускладнити життя на роки. Наприклад, у вас є ще цілком нормальна машина, але ви захотіли нову? На ту “цяцьку” перестанете звертати увагу вже через тиждень-два, зате автокредит будете сплачувати в середньому три-чотири роки!
Як часто ви думаєте про гроші? У магазині, коли щось купуєте, чи під час обіду? Може, замислюєтеся дорогою додому чи після вечері?Очевидним залишається одне: у школі та вузі в нас “напихають” таку кількість різних формул і правил, які ніколи не будуть потрібні, але ми практично нічого не знаємо про те, без чого життя неможливе. Навіть батьки не завжди дають нам навички правильної поведінки із грішми. Тим не менше, купюри та монети – один із важливих аспектів нашого життя. Як їх витрачати, ми ще як не як уміємо. Натомість правильно заощаджувати, а тим паче, примножувати – навчилися одиниці. Більшість абсолютні неуки у цій справі, а тому діють переважно інтуїтивно. Коли вона підводить, роблять грубі помилки, за які розплачуватися доводиться не місяцями, а роками.
- Ніяк не навчуся правильно розподіляти кошти, аби не довелося у кінці місяця їх позичати, – каже Надія Магера. – Хоча шопоголізму у мене й немає. Але кожного разу, отримавши зарплату, нариваюся на якусь мені вкрай необхідну річ. І все…
“Третього не дано…”
Якщо глянути збоку на життя будь-якої середньостатистичної людини, то перше, що впадає в око, – повна залежність від грошей. Ми ж постійно говоримо про те, як їх отримати, а потім витратити. По вісім і більше годин щодня їх заробляємо! Але весь це час, виявляється, не робимо головного – не керуємо своїми грошима. Тож і не примножуємо їх. А все тому, що більшість із нас досі не засвоїла одного важливого правила: або гроші працюють на нас, або ми працюємо на них. Третього не дано…
- Знайома багатьом ситуація: до зарплати – ще дні-тижні, а грошей вже давно немає, – каже кандидат економічних наук Леся Колінець. – Або ж інший варіант: дитина вже закінчила школу, а грошей немає навіть на оплату навчання у “дешевому” вузі, не кажучи, про престижний. А все тому, що ми не навчилися розпоряджатися коштами правильно!
Наша співрозмовниця – керівник Тернопільської обласної громадської організації (ТОГО) “Фонд соціально-економічних ініціатив”. Вона є одним із авторів семінару-тренінгу на тему “Управління особистими фінансами”, який проводять для школярів.
Ілюстрації, які відразу підтверджують, що вміння розпоряджатися коштами немає, можуть бути різними – залежно від віку людини, пояснює Леся Колінець.
- Наприклад, батьки дали студентові гроші на місяць проживання в гуртожитку, а він їх “спустив” за пару днів, – продовжує вона. – І тепер треба щось придумати, щоб отримати ще порцію готівки…
Економити – легко!
Під управлінням особистими грошима слід розуміти чіткий облік своїх витрат і доходів, аналіз цих статей, складання власного бюджету, планування майбутніх витрат, а відтак – примноження особистих грошових коштів, перелічує Леся Колінець.
- Можливо, з першого погляду, все це видається надто складним, рутинним і нудним, але, не поспішайте робити висновки, – розповідає фахівець. – Працювати в спеціальній програмі (див. довідку – прим. ред.) дуже легко і захоплююче!
Дуже важливо, як вона каже, приділяти хоч п?ять хвилин на день для того, щоб записати в програму всі свої витрати і доходи.
- Потім, у кінці кожного місяця, слід виділити трохи часу на аналіз усіх тих витрат і доходів, – пояснює фахівець. – Якщо із доходами і так майже все зрозуміло, адже багато людей отримують фіксовану зарплату чи стипендію, а може, гроші від батьків, то при аналізі витрат вас, швидше за все, очікуватиме сюрприз.
Власне, Леся Колінець на своєму досвіді переконалася в цьому.
- Я ніколи не здогадувалася, що на проїзд у громадському транспорті в мене йде стільки грошей, – каже вона. – Після того, як програма показала мені всі вразливі місця мого особистого “бюджету”, я прийняла рішення їх ліквідувати. Вже наступного місяця я зекономила до 20% своїх доходів!
При цьому, як каже економіст, відчуття обмеження у неї зовсім не було.
- Варто просто зробити витрати більш продуманими і тоді використання коштів буде ефективнішим, – додає Леся Колінець. – Це позбавить від можливості отримання несподіваних рахунків та інших неприємних несподіванок. Адже ви не піддастеся нав’язливій рекламі, дистриб’юторам будь-якого роду і, відповідно, збережете гроші.
Врешті, переконує економіст, це дасть можливість регулярно інвестувати кошти і примножувати особистий та/або сімейний капітал.
– А людина, у якої є грошові резерви, відчуває менше страху перед майбутнім, – додає фахівець. – Вона не так тримається за свою роботу. Відповідно, їй простіше знайти інше, перспективніше заняття.
Не беріть у борг
Резерв у вашому особистому бюджеті має завжди становити не менше 10% від одержаних коштів. Адже треба весь час бути готовим до несподіваних витрат. Наприклад, ви застудилися і терміново потрібні ліки, нагадує кандидат економічних наук.
- Нещодавно почула фразу: “Гроші – це папір для досягнення конкретної мети. І цей папір потрібно заробляти головою…”, – каже співрозмовниця. – Мудро витрачати теж не завадить.
Людина часто перебуває в обставинах, коли їй треба багато що купити, а грошей на все не вистачає. Тут “на допомогу” приходять банки. Так, надані ними кредити серйозно збільшують нашу купівельну спроможність, визнає пані Колінець. Але при цьому зростають і витрати на обслуговування кредитів!
- Взяти кредит здебільшого – просто, а от позбутися його – складнувато, навіть якщо сильно хотіти, – каже фахівець. – На це може піти кілька років. Чи маю я рецепт, як із цим впоратися? Ніколи не беріть у борг гроші на купівлю того, що вам не особливо потрібно.
Якщо у вас є цілком нормальна машина, вона виконує свої функції, чи потрібно обтяжувати себе боргами, щоб придбати нову? На те нове авто ви перестанете звертати увагу через тиждень, а ось за автокредитом будете розплачуватися в середньому три-чотири роки, констатує Леся Колінець.
- Якщо ви помітили, що витрати перевищують доходи і цей процес безконтрольний, просто почніть вести облік своїх витрат. Спершу – протягом місяця або двох, радить фахівець. – Просто збирайте чеки або записуйте всі витрати. Коли вони будуть зафіксовані та осчевидні, ви швидко зрозумієте від чого можна відмовитися…
До речі, у кожного з нас – свої потреби!
Психолог Абрахам Маслоу колись написав, що людина – це “тварина, яка постійно чогось хоче”. Спершу вона задовольняє потреби найнижчого – фізіологічного рівня: їжа, одяг, житло тощо. Більшість людей, які працюють і одержують зарплату, спроможні задовольнити дані потреби. Відтак починають думати, як застрахуватися від можливих втрат.
- Над потребою в безпеці, за системою Маслоу, розташоване бажання людей спілкуватися один з одним, кохати і бути коханими, відчувати почуття приналежності до колективу, – каже Леся Колінець. – Люди також мають потребу у визнанні, потребують поваги.
- Усі ці потреби тісно пов’язані з поняттям статусу, що означає “вагу” або “важливість” людини в очах оточуючих, – каже вона. – Але бажання стати більшим, ніж ти є, стати усім, на що ти спроможний — найвищого порядку, і задовольнити її складніше за все.
Люди, які “добираються” до цього рівня, працюють тому, що усвідомлюють значимість своєї роботи і відчувають задоволення від самого її процесу, уточнює фахівець.
Джерело: 20 хвилин

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top