Головна / Освіта / Хто заробить на великому оновленні шкільних бібліотек

Хто заробить на великому оновленні шкільних бібліотек

o2Хто заробить на великому оновленні шкільних бібліотек. Вже до 10 жовтня бібліотеки всіх областей мають поповнитися «Гайдамаками» Шевченка, «Миколою Джерею» Івана-Нечуя Левицького, «Лісовою піснею» Лесі Українки, «Украденим щастям» Франка та іншими класиками літератури. За гроші платників податків Міносвіти оплатило найбільше за останніх чотири роки оновлення серії «Шкільна бібліотека».
Максим Опанасенко, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для “20 хвилин”.
І вкотре не оминуло можливості дати заробити «своїй» фірмі.

Хто отримав замовлення
Усі 20 лотів випало друкувати ТОВ «Шанс». Ми покопалися в закупівельній документації. Виявилося, що підприємство на тендері навіть не мало конкурентів – Інститут інноваційних технологій і змісту освіти замовив їм друк книг напряму. Чому так?
У тендерних документах Міносвіти наступні пояснення. «Згідно отриманої інформації, єдиним видавництвом, яке має відповідний гриф та може виконати державне замовлення на видання навчальної літератури серії «Шкільна бібліотека» у 2013 році, згідно переліку, затвердженого зазначеними рішеннями колегії та наказом МОН, є ТОВ «Шанс».
Важливо розуміти, що грифи на книжки видає само Міносвіти – якраз Інститут інноваційних технологій і змісту освіти. Тобто, МОН обґрунтовує закупівлю книжок у одного приватного підприємства, посилаючись на… рішення МОН.
Ми вирішили дізнатися про це підприємство більше.

Кому випав шанс
В міністерських документах до цього ТОВ «Шанс» нам вдалося знайти лише раз – минулого року. Тоді МОН дало друкувати два підручники для першокласників – «Українська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою. Усний курс. 1 клас»  (Маркотенко Т. С.) і «Трудове навчання. 1 клас» (Сидоренко В. К., Котелянець Н. В.).
Цьогоріч довіра до «Шансу» виросла в дванадцять разів – рекомендовано 24 книги фірми.
Чому такий успіх? Про попередню діяльність компанії вдалося знайти лише одну згадку. За даними з бази інформаційної агенції «РБК-Україна», ТОВ «Шанс» випускає журнал «Бізнес та безпека».
Прізвища засновників в світі освіти до цього так само не відомі. За інформацією з «Інформаційно-ресурсного центру», де міститься інформація про всіх підприємців і підприємства країни, ТОВ «Шанс» керує Костянтин Старовойт. Пошук Google не знає про цю людину нічого. За даними наших друзів з «Наших грошей», засновниками підприємства є кияни Олег та Наталія Романови. Інформації про них також не має.
А ось адреса ТОВ «Шанс» говорить про підприємство більше, ніж імена засновників і попередня історія. Фірма зареєстрована в Києві, на вулиці Довженка,3.
Це адреса, куди нас приводить левова частина розслідувань про роздачу Міносвіти державних замовлень. Тут знаходиться підприємство «Поліграфкнига». На його території «осів» цілий ряд прямо чи опосередковано пов’язаних з Міносвіти підприємств. Поштові ящики з назвами підприємств на прохідній – зайве тому підтвердження. Тут знаходиться і державне підприємство «Інфоресурс», котре волею міністра освіти два роки тому стало посередником між приватним виробником дипломів і вищими навчальними закладами, беручи за посередництво свій відсоток. І державне інформаційно-виробниче підприємство «ПедПреса», де минулоріч взялися видавати журнал, де кандидати і доктори наук за гроші, котрі потім йшли невідомому ТОВ, мали розміщувати оголошення про свій майбутній захист. І ТОВ «Видавничий дім «Освіта», котрому «Свідомо» присвятило десяток розслідувань про махінації з друком шкільних підручників. Всі ці схеми запрацювали під час керування освітою Дмитром Табачником.
З останніми двома фірмами-героями попередніх розслідувань ми і знайшли зв’язок ТОВ «Шанс».
Один документ  – повідомлення Міністерства освіти і науки з адресами авторів підручників для 1-их класів. Їх МОН розповсюджувало для тогог, щоб вчителі могли висловити свої побажання.
У цьому списку під номером 43 вказано «Образотворче мистецтво. 1 клас» (Калініченко О. В.,  Сергієнко В. В.), котре видавало ТОВ «Видавничий дім «Освіта». Електронна адреса для зв’язку – osvita_2012@ukr.net. А під номером 48 – «Трудове навчання. 1 клас» (Сидоренко В. К., Котелянець Н. В.), яке видавало ТОВ «Шанс». Електронна адреса для зв’язку -osvita_2012@ukr.net
З «ПедПресою» зв’язок «Шансу» знайшовся інакше? 9 серпня – за місяць до держзамовлення – видавництво видало на своєму сайті рекламу: «ТОВ «Шанс» пропонує серію книг «Шкільна бібліотека». Дібрані твори відповідають навчальним програмам, затвердженим Міністерством освіти і науки України: програмі з української, світової літератури, а також програмі інтегрованого курсу «Література (російська та світова)». Кожна книга цієї серії отримала гриф «Рекомендовано…» Міністерства освіти і науки України. Авторами передмов є видатні літературознавці та філологи, які мають науковий ступінь. З питань придбання звертатись Київ за тел.: 097 552 36 65, Харків: 066 858 05 44, 063 071 82 40».
– Це ТОВ «Шанс»? – дзвонимо за номером, котрий вказаний як реєстраційний
– Ні, це «Поліграфкнига».
Дотелефонуватися до ТОВ нам так і не вдалося. Тому ми поїхали на Довженка самі.
– ТОВ «Шанс» тут є? Я чомусь не бачу їхнього поштового ящика – питаємо у охоронця на прохідній
– Ну, вони тільки-тільки в’їжджають, перевозять усе сюди. А ти шо, на роботу до них хочеш? – підморгує чоловік у формі.
На роботу ми до них не хочемо. Натомість ми написали заяву до Генеральної прокуратури з проханням перевірити, чому все замовлення для шкільних бібліотек передано маловідомій фірмі з усіма ознаками наближеності до керівництва Міносвіти.
Джерело: 20 хвилин

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top